Skip to main content

Så som i himmelen på Lorensbergsteatern

Välkommen med på en hjärtevärmande musikal fylld av skratt, tårar, kärlek, dans och sång!

Originaluppsättningen av musikalen Så som i himmelen blev en enorm succé. Över 220.000 gäster såg den hyllade musikalen på Oscarsteatern under totalt fyra säsonger! Musikalen har därefter spelats på över 30 olika scener i Europa med stor framgång. I höst sätts en alldeles unik version upp på Lorensbergsteatern, skapad av upphovsmännen bakom originalet.

Så som i himmelen är en stark och entusiasmerande musikal om musikens kraft, om modet att vara sig själv och om vad som händer när människor vågar mötas på riktigt. När den världsberömde dirigenten Daniel Daréus (Philip Jalmelid) drabbas av ett sammanbrott återvänder han till sin barndomsby för att finna lugn och ro. Där kommer han i kontakt med byns invånare alla med sina egna drömmar, rädslor och livsöden. Charmiga Lena (Tuva B Larsen), församlingens konservativa präst Stig (Christopher Wollter) hans livsbejakande hustru Inger (Åsa Fång) och Gabriellas svartsjuke man Conny (Robin Stegmar). Kyrkokörens medlemmar, en brokig samling med den energiska lanthandlaren Arne (Peter Apelgren), skönsjungande Gabriella (Sanna Nielsen), Holmfrid (Henric Joneskär), Olga (Kajsa Reingardt), Tore (Rikard Björk) mfl. Daniel tar motvilligt över ledarskapet men genom musiken väcks något till liv, både hos honom själv och hos dem runt omkring honom. I takt med att körens klang växer, förändras också relationerna mellan människorna. Kärlek, svartsjuka, makt och försoning ställs mot varandra i en berättelse där gemenskapen sätts på prov och där varje röst räknas. Med starka karaktärer, gripande musik och ett djupt mänskligt tema är Så som i himmelen en musikal som berör på djupet – en berättelse om att våga lyssna, våga känna och våga sjunga sin egen ton. 

Fritextsökning

Dagsprogram

  • Dag 1

    Avresa enligt schema från Örebro mot Göteborg. Vi stannar efter vägen för rast och möjlighet till lunch. Beräknad ankomst till Göteborg fram på eftermiddagen. När vi kommer till hotellet ställer våra väskor i bagagerummet om rummen inte är klara för incheckning.

    Musikalen börjar kl 15 och varar i 2 tim och 50 min inkl paus. Tänk på att vara vid insläppet i god tid. Efter föreställningens slut har vi resten av kvällen för eget förfogande.

  • Dag 2

    Vi börjar dagen med en härlig frukostbuffé på hotellet. Avresa från hotellet kl 11:00. Vi räknar med en rast efter vägen och att vara åter i Örebroområdet vid 16-tiden

  • Resefakta

    Ingår i resans pris:
    Resa i modern turistbuss
    Musikalbiljett parkett
    Del i dubbelrum på hotell Elite Park Avenue Hotel i Göteborg
    Frukostbuffet på hotellet
    Reseledningens tjänster


    Tillkommer:
    Ev dryck, garderobsavgift, övriga måltider, enkelrumstillägg. Se under rubriken "Inför resa" på vår hemsida angående avbeställningsskydd och reseförsäkring.

    Resan är en evenemangsresa. Vid avbokning betecknas inbetalt belopp som avbokningskostnad och återbetalas ej. I övrigt se resevillkor för evenemangsresor.

  • Parkeringsmöjlighet i Nybble utanför Örebro

    Kostnadsfri parkering finns vid Palm & Gyll för våra resenärer under resdagarna. Vägbeskrivning finns att få, eller se google maps.

    För mer information, klicka på rubrik "Inför resa" på startsidan på vår hemsida.

Avgångs- och ankomsttider

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Nybble Palm & Gyll Buss Nybble 6 719 91 Vintrosa 07:00
Örebro Scandic Grand Örebro, Fabriksgatan 21-23 07:30
Adolfsberg Hpl Korkyrkan ( Under gångbron ) 07:35
Kumla Resecentrum 07:50
Brändåsen Cirkle K ( Obs parkeringsavgift ) 08:00
Laxå HPL Laxå E20 ( Rastpunkt ) 08:15
Finnerödja Hpl E20 ( ficka mitt för kyrkan på E20 riktning Mariestad ) 08:25
Hova Circle K Truck diesel Hova 08:32
Lyrestad Hpl E20 vid Göta kanal 08:40
Mariestad Rattugglan vid macken/restaurangen 09:00
Götene Rasta / Preem 09:30
Skara Informations ficka Skaraborgsgatan (utanför Jula butik) 09:45

Karta

AvresaDestinationLediga platserFrån pris
7/11-2026 lördagSå som i himmelen på LorensbergsteaternMer än 83 345:-Boka
5/12-2026 lördagSå som i himmelen på LorensbergsteaternMer än 83 345:-Boka

Hotell

Övernattning dag 1 - 2

Elite Park Avenue Hotel
Detta eleganta hotell har ett utmärkt läge på Göteborgs huvudgata Avenyn. På hotellet finns en populär restaurang, en pub i engelsk stil och gratis WiFi. Bishop's Arms serverar traditionell pubmat frå...